یکشنبه, 29 آذر 1394 ساعت 23:00

عمل جراحی قلب کودک پنج ساله بکمک تکنولوژی پرینت سه بعدی

زمانیکه " میا گنزالس" کودک 5 ساله برای اولین بار به مرکز درمان کودکان شهر میامی آمریکا پا گذاشت، از یک نوع بیماری نادر قلبی (double aortic arch) رنج میبرد که باعث بروز انسداد در بخشهایی از قلب این کودک شده بود.

 

پزشک معالج این بیمار با چالش بسیار بزرگی مواجه بود و برای انجام تحقیقات و بررسی ها پیش از انجام این عمل جراحی دشوار، نیاز به یک نمونه سه بعدی از قلب کودک داشت.  در واقع این بهترین روش برای تعیین دقیق محل جراحی بدون آسیب رسیدن به سایر قسمتهای قلب کودک بود.

ساخت نمونه سه بعدی توسط  شرکت AdvancedRP سازنده دستگاه های مدلسازی سه بعدی آناتومیک مخصوص اعمال جراحی انجام شد. این شرکت توانست با تبدیل اطلاعات گرفته شده از MRI و CTscan قلب کودک،  نمونه سه بعدی قلب را با در نظر گرفتن تمامی خصوصیات بافت و عضله قلب بسازد.

این نمونه قلب سه بعدی به تیم پزشکی کمک کرد تا پیش از انجام عمل جراحی تمام مراحل آنرا به دقت بررسی و تمرین نموده و احتمال بروز خطر و آسیب رسیدن به سایر قسمتهای قلب کودک را به حداقل برسانند و در نهایت مدت زمان پیش بینی شده برای  انجام عمل را بطور چشمگیری کاهش دهند.

نمونه سازی قلب کودک 5 ساله با تکنولوژی پرینت سه بعدی

امروز حال "میا" کاملا بهبود یافته و به مدد عمل پزشکی و تکنولوژی پرینت سه بعدی، سالمتر و شادتر از گذشته زندگی میکند. مسئولین مرکز درمانی نیز از دستگاه پرینت سه بعدی برای انجام نمونه سازی از اعضا مختلف بدن بیماران برای آزمایشات و بررسی های تخصصی استفاده میکنند تا به این وسیله خدمات بهتر و پیشرفته تری به بیماران خود ارئه نمایند.

 

برگرفته از: 3dprintingindustry.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ورود کاربران

انجمن کتیای ایران 

                انجمن کتیای ایران

 

            خانه سالیدورکس ایران

 

          مرکز آموزش انسیس ایران

  

          مرکز آموزش آباکوس ایران

آمار سایت

کاربران
3
مطالب
75
وب لینک ها
10
نمایش تعداد مطالب
4491