چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1395 ساعت 10:43

احیای صخره های مرجانی بکمک تکنولوژی پرینت سه بعدی

امروزه اکوسیستم دریاها و اقیانوس ها به واسطه از بین رفتن صخره های مرجانی با چالشی جدی مواجه است و از مهمترین دلایل آن میتوان به تغییرات جوی و افزایش جمعیت کره زمین اشاره کرد که موجب گرمتر شدن آب اقیانوسها شده اند.

 

یکی از مناطقی که نیاز مبرم به احیای صخره های مرجانی اطراف آن وجود دارد، شهر ساحلی موناکو در فرانسه است. برای احیای بافت صخره های مرجانی این شهر "بنیاد پرنس ادوارد" و شرکت آلمانی Boskalis”  با همکاری یکدیگر سعی دارند بافت این صخره های مرجانی را به کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی “3D printing” احیا نمایند.

پروژه احیای صخره های مرجانی قبلاً در آبهای کشور جاماییکا نیز انجام شده بود، اما قسمت حیاتی این پروژه جدید استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی (3D printing) است که بدلیل سازگاری بهتری با شرایط خاص زیر دریا از جمله شکل و متریال، مزایای بسیار زیادی نسبت به روشهای متداول ساخت صخره های مصنوعی (مانند استفاده از ترکیبات سیمانی) دارد.

نمونه سازی صخره های مرجانی با پرینتر سه بعدی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، این صخره مصنوعی ساخته شده به روش پرینت سه بعدی (3D print) از شش تکه مجزا ساخته شده که در مجموع 1.2 متر عرض، 2 متر طول و در حدود 2.5 تن وزن دارد. مدت زمان ساخت هر تکه از این صخره مصنوعی سیزده ساعت بوده که در نهایت بوسیله چسبهای مخصوصی به یکدیگر متصل شده و حجم نهایی را تشکیل داده اند.

قرار است این صخره مصنوعی در عمق 27 متری آبهای “MONEGASQUE” در نقطه ای از پیش تعیین شده قرار گیرد تا زیستگاه مناسبی برای جانواران آبزی آن منطقه باشد. 

 

برگرفته از: www.3dprintingindustry.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ورود کاربران

انجمن کتیای ایران 

                انجمن کتیای ایران

 

            خانه سالیدورکس ایران

 

          مرکز آموزش انسیس ایران

  

          مرکز آموزش آباکوس ایران

آمار سایت

کاربران
3
مطالب
75
وب لینک ها
10
نمایش تعداد مطالب
4493