چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1395 ساعت 10:44

شرکت بوئینگ از تکنولوژی پرینت سه بعدی در تستهای شرایط جوی استفاده میکند

شرکت BOING قصد دارد تا از تکنولوژی پرینت سه بعدی (3D print) برای نمونه سازی تکه های یخ مورد استفاده در تست شرایط جوی هواپیماهای خود استفاده کند.

 

طبق استانداردهای بین المللی یکی از مراحل کنترل پایداری هواپیما ها در شرایط جوی دشوار و خطرناک، کنترل پدیده یخ زدگی بر روی بالهاست. ایجاد بلورهای یخ و گسترش آنها بر روی سطح بالهای هواپیما هنگام پرواز، پدیده ای بسیار خطرناک بوده که موجب تغییر فرم آیرودینامیکی هواپیما شده و امنیت پرواز آن را تهدید میکند. 

در روش های متداول تست یخ زدگی هواپیما بر روی زمین از تکه های یخ مصنوعی تولید شده از رزین فایبرگلاس (fiberglass resin) استفاده میشود که بر روی سطح بالهای هواپیما در قسمتهای مختلف چسبانده میشوند. اما تحقیقات شرکت بوئینگ نشان داده استفاده از تکه های یخ تولید شده به روش پرینت سه بعدی میتواند موجب کاهش مدت زمان انجام آزمایشات شده و دقت نتایج را افزایش دهد. همچنین این تکه های یخ مصنوعی شباهت بسیار زیادی به بلورهای یخ ایجاد شده بر روی بالها یا موتور هواپیما هنگام پرواز در ارتفاع دارند. تکه های یخ مصنوعی تولید شده به روش پرینت سه بعدی در اشکال و ابعاد مختلف و کاملاً متناسب با فرم بدنه ساخته شده و در این نقاط بوسیله نوار چسبهای دوطرفه چسبانده میشوند. 

 

نقاط بحرانی یخ زدگی روی بدنه هواپیما

 

اکنون محققان شرکت هواپیما سازی بوئینگ قادرند بکمک دستگاه های پرینتر سه بعدی (3D printer) و تولید یخ های مصنوعی به این روش، تغییرات آیرودینامیکی و توانایی یخ زدایی هواپیما را با دقت بیشتر و در زمان کوتاهتری آزمایش نموده و نتایج دفیقتری بدست آورند.

 

منبع: all3dp.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ورود کاربران

انجمن کتیای ایران 

                انجمن کتیای ایران

 

            خانه سالیدورکس ایران

 

          مرکز آموزش انسیس ایران

  

          مرکز آموزش آباکوس ایران

آمار سایت

کاربران
3
مطالب
75
وب لینک ها
10
نمایش تعداد مطالب
4494